Szopki świąteczne

W okresie Świąt Bożego Narodzenia warto odwiedzić tradycyjne szopki, dzieła artystów i pasjonatów. Szopkę bożonarodzeniową po raz pierwszy w dziejach urządził św. Franciszek z Asyżu w grocie koło Greccio w 1223 roku. Początkowo szopki powstawały przy klasztorach franciszkańskich, z czasem tradycja ich budowania rozprzestrzeniała się po całej Europie, jednak najbardziej rozwinęła się we Włoszech. W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku również przez franciszkanów, którzy w tym czasie osiedlili się w naszym kraju.

Ruchoma szopka w Wambierzycach - najstarsza polska szopka
W Wambierzycach tradycja budowy ruchomych szopek sięga XVIII wieku, kiedy to w pustelni za kaplicą Matki Bożej Bolesnej zamieszkał Konrad Hilberg. Wyrzeźbił on i uruchomił pierwszą szopkę, która niestety nie zachowała się do dziś. 
Obecna szopka, pochodzi z 2 poł. XIX wieku, twórcą tego niezwykłego dzieła jest Longinus Wittig (Dom Muzeum Wittiga znajduje się tylko kilka km od KOKO Ryku: ul. Słupiecka 42, Nowa Ruda, tel. 74 873 37 05, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www), z zawodu ślusarz, a z zamiłowania rzeźbiarz. Oddając się swojemu hobby w ciągu 28 lat artysta wyrzeźbił ok. 800 postaci, w tym 300 ruchomych. Napęd dla szopki stanowi mechanizm oparty na zegarze wagowym, który zachował się do dziś w dobrym stanie technicznym. link

od maja do końca września - czynna codziennie od 9.00 do 18.00
od października do kwietnia - czynna codziennie od 10.00 do 15.45
Ceny biletów: 6 zł. (3 zł - ulgowy dla dzieci i młodzieży od 3 do 18 lat).Ruchoma szopka w Kudowie Zdrój 
położona jest przy ul. ul. Kościuszki 101 na końcu dzielnicy Kudowy Zdrój - Czermna. Wykonał ją Czech Franciszek Stephan. Od dziecka rzeźbił on figurki w drewnie i po 20 latach pracy, w roku 1924 ukończył swoje dzieło - szopkę z 250 ręcznie poruszanymi figurami. 3 lata później szopka zyskała mechanizm elektryczny, który poruszał postacie automatycznie. W 1938 roku p. Stephan ukończył prace nad drewnianymi organami mającymi być dopełnieniem szopki. Po jego śmierci w 1953 rodzina postanowiła udostępnić dzieła swego przodka turystom. 
Otwarte codziennie. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Narciarskie trasy biegowe i spacerowe

Witam w roku 2020

Cztery kąty....