POZNAJEMY HISTORIĘ I NATURĘ


Od 1 minuty do 60 minut to czas, podczas którego możecie dotrzeć do wielu atrakcyjnych miejsc!
Polecamy również podróże powyżej 60-tej minuty bo na trasie czekają na Was piękne widoki i niespodzianki specyficzne dla tego obszaru.

W pierwszej kolejności:

25 km Szczeliniec Wielki
www.stolowe.infopl
Szczeliniec Wielki i jego trasę turystyczną odwiedza około 200.000 turystów rocznie.
Najwyższy szczyt (919 metrów n.p.m.) Gór Stołowych znajdujący się na terenie Parku Narodowego. Jest największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca. Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych, po stronie polskiej. Posiada wygląd wydłużonego stoliwa pociętego szczelinami. Najgłębszą szczeliną jest "Piekło" (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty (między innymi: "Wielbłąd", "Koński Łeb", "Kwoka", "Małpolud", Słoń, "Kołyska"). Wenątrz korytarzy panuje wspaniały klimat, a w niektórych miejscach leży śnieg utrzymujący się do lipca.
50 km • Kościół Pokoju w Świdnicy wpisany na listę UNESCO
Jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska. Około roku 1500 Świdnica była po Wrocławiu drugim co, do wielkości miastem Śląska. Kwitł tu handel i sięgał aż do Czech, Polski i Rosji, czytaj dalej.
Zwiedzanie: kwiecień - październik, od poniedziałku do soboty w godzinach: 9.00-18.00, niedziela i święta w godzinach: 11.30-18.00
Od listopada do marca zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym:
+ 48/74 852 28 14 lub 603 331 578 jedynie dla grup od 4 osób, poniżej tej ilości odpłatność 40 zł.42 km • Zamek Książ w Wałbrzychu  
www.ksiaz.walbrzych.pl
17 km • Sztolnie Walimskie - Walim
Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese“ („Olbrzym“). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich.
Sztolnie - Projekt Riese, to jedna z największych tajemnic III Rzeszy, która w dalszym ciągu czeka na odkrycie. Ten ściśle tajny projekt polegający na drążeniu w skale kilometrów tuneli i nieznanej liczby sztolni realizowany był na terenie Gór Sowich w latach 1943-1945 czytaj dalej...

0 km • Nordic Walking i szlaki turystyczne piesze, rowerowe i konne.

0,8 km • przejażdżki i rajdy konne - Rancho Overo w Nowej Rudzie
Rancho od wielu lat oferuje przejażdżki po okolicy i rajdy najciekawszymi szlakami Kotliny Kłodzkiej i Pogranicza.


1 km • zabytkowa wieża i kościółek na Górze Anny, Nowa Ruda

3 km • Nowa Ruda: zabytkowy Rynek, kościół parafialny, kawiarnie, bary i restauracje
4 km • Nowa Ruda
Podziemna trasa turystyczna w kopalni i jedyna kolejka podziemna w Polsce.
kopalnia-muzeum.pl


Motocross - Nowa Ruda
Tor motocrossowy, a dla adeptów jazdy motocyklami nauka w terenie, którą będzie prowadził Mistrz Dolnego Śląska w Cross Country. 
Brygada Strzelców Sudeckich - Nowa Ruda
prowadząca tzw. „strzelanki ASG” –jest to swoista wojna w terenie, w której uczestnicy posiadają repliki broni nabitej plastikowymi kulkami.

12 km • Sanktuarium w Wambierzycach Zwane Śląską Jerozolimą, wzniesione w latach 1683 - 1725. Zbudowano wówczas 17 bram wjazdowych i kościół nawiedzenia NMB. Świątynia jest bogato zdobiona, w święta oświetlona wieczorem 1390 żarówkami, wypełniają ją barokowe figury. Do wejścia prowadzą monumentalne schody o 56 stopniach. W ołtarzu znajduje się posążek Matki Boskiej Wambierzyckiej, wykonany z drewna lipowego, z polichromią z XVII wieku.

14 kmDroga „Stu Zakrętów“ Malowniczy odcinek drogi 387, biegnący w otoczeniu ciekawych form skalnych z Radkowa przez Karłów do Kudowy Zdrój.

18 km • Twierdza Srebrna Góra  Największa górska twierdza w Europie, wiele atrakcji przygotowanych dla zwiedzających, zapierający dech w piersiach widok, to wszystko tylko kilka minut od drogi krajowej nr. 8 Wrocław-Kudowa.

22 km • Szczyt Wielka Sowa
Choć Wielka Sowa nie jest naprawdę taka „wielka” (1015 m n.p.m.), to dzięki znajdującej się na szczycie wieży, jest jednym z ciekawszych punktów widokowych w Sudetach. Z wysokości 25 m ponad szczytem rozpościera się piękna panorama gór.

24 km • Twierdza Kłodzka
Najcenniejsze dzieło architektury obronnej epoki nowożytnej. W sercu Kłodzka wyrasta monumentalna budowla, widoczna niemal z każdego miejsca w mieście a widok z twierdzy na Kotlinę Kłodzką zapiera dech w piersiach.

30 km • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Jedyna prowadzona w sposób profesjonalny placówka muzealna w Polsce zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa, historii Dusznik Zdroju. Żywo interesuje się również sztuką papieru, współpracując z artystami tworzącymi dzieła sztuki z papieru.


32 km • Błędne Skały
Niepowtarzalny skalny labirynt obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) wyrzeźbiony w górnokredowych piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry, wykorzystujące niejednakową ich odporność na wietrzenie. Znajdują się w Parku Narodowym Gór Stołowych.
Od Trójmorskiego Wierchu po Kralicki Śnieżnik Wejdź na dach Europy - szczyt Trójmorskiego Wierchu, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz: Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Miejsce zauroczy Cię krajobrazem i piękną przyrodą.

42 km • Autostrada Sudecka droga 389 Malownicza szosa zbudowana w latach 30-tych XX w., prowadząca zboczami i wierzchowiną Gór Bystrzyckich z Zieleńca do Międzylesia przez Przełęcz Spaloną. Należy do najpiękniejszych widokowo górskich dróg w Polsce. Można z niej podziwiać rozległe panoramy Kotliny Kłodzkiej i Masywu Śnieżnika.

42 km • Torfowisko pod Zieleńcem
Unikatowy krajobraz uroczyska bywa porównywany do tajgi syberyjskiej, tundry arktycznej, a nawet do wyglądu Europy z czasów panowania lodowca, notabene istnieją przypuszczenia, że torfowisko jest rzeczywiście reliktem epoki lodowcowej. Dojazd od strony Dusznik Zdroju w kierunku wsi Lasówka.

43 km • Kopalnia Złota w Złotym Stoku Zwiedzanie Sztolni Gertruda, chodnik Śmierci i spotkanie z gnomem, oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad to tylko kilka atrakcji jakie spotkają Państwo w podziemnej Trasie Turystycznej. Koniecznie trzeba zobaczyć, obowiązkowy punkt pobytu na Ziemi Kłodzkiej i Ząbkowickiej.

46 km • Kudowa Zdrój
Muzeum Zabawek „Bajka“ w Kudowie Zdroju
to magiczne miejsce, w którym dzieci z radością i zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji. Na powierzchni 300 m2 pokazana jest kilkutysięczna, największa w Polsce wystawa zabawek.
Szlak ginących zawodów w Kudowie

46 km • Kaplica Czaszek w Czermnej
Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen (Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys) szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka , któremu budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajeły osiem lat. Dojazd od Kudowy Zdrój

46 km • Jaskinia Radochowska koło Radochowa
Jedna z największych jaskiń w Sudetach odkryta została ponad 200 lat temu. Łączna długość korytarzy to 265 m. Szata naciekowa została zniszczona, lecz podziwiać tu można urocze podziemne jeziorko. Grotę zwiedza się indywidualnie, niezbędne jest jednak posiadanie latarek. Do dyspozycji turystów pozostaje zadaszony schron z murowanym kominkiem. Jaskinia usytuowana jest poniżej góry Cierniak, na której zlokalizowano małe Sanktuarium Maryjne z kaplicą i Kalwarią, obecnie pozostały tylko ruiny. Szczyt porasta cenna roślinność alpejska, żyją tu rzadkie gatunki fauny, dlatego cały obszar chroniony jest jako rezerwat przyrody.

55 km • Zabudowa tyrolska wraz z drewnianym kościółkiem w Międzygórzu
Pensjonatom budowanym w XIX w. nadano cechy stylu alpejskiego i norweskiego, co w połączeniu z zachowanymi z wcześniejszych okresów drewnianymi domkami i pięknym otoczeniem nadaje miejscowości typowo górski charakter. Wybudowany w XVIII w. w centrum miejscowości kościółek Św. Józefa, stanowi cenny zabytek architektury drewnianej.

55 km • Ogród Bajek w Międzygórzu
Ogród został założony po I wojnie światowej przez pracownika leśnego Izydora Kriestena, który z dużą wyobraźnią tworzył bajkowe postacie z korzeni drzew, szyszek, kory i umieszczał je koło swego domu. Zasadził tam również wiele drzew i krzewów ozdobnych.


55 km • Wodospad Wilczki
Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, jeden z najwyższych w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z ponad 20 m do kotła i dalej
płynie wąskim wąwozem, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęte są od 1958 roku ochroną i tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki“. Teren rezerwatu przystosowany jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje sie mostek, a wokół niego wyznaczono ścieżki oraz schodki prowadzące do tarasów widokowych, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz z każdej strony.

58 km • Zamek Międzylesie
700 letni Zamek w Międzylesiu otwarty dla zwiedzających

62 km • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Najpiękniejsza pod względem naciekowym jaskinia w Polsce, długość korytarzy w jaskini przekracza 2,5 km a różnica wysokość to 60m, mikroklimat ze stałą temperaturą 6 stopni i wilgotnością do 100%.

62 km Kopalnia uranu
położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej, najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc, malachit i innych), kolekcję historycznych map, sprzętu i kufli górniczych. Długość udostępnionych wyrobisk to około 250 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. Trwają prace nad rozbudową obiektu, zarówno górnicze jak i speleologiczne.

65 km • Rezerwat „Śnieżnik Kłodzki“
Najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej 1425 m n.p.m. Z rozległej kopuły szczytowej oglądać
można przepiękną panoramę całych Sudetów. Dawniej stała tu kamienna 33 m wieża widokowa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Narciarskie trasy biegowe i spacerowe

Witam w roku 2020

Cztery kąty....