Sudety mon amour

"Jakże nie kochać tych gór?
Dolny Śląsk i Sudety są wyjątkowe,bo tam właśnie fantastyczny koloryt miesza się z niesamowitą geologią i historią (jakże wielokulturową) i tworzy mieszankę iście piorunującą.

Zróżnicowanie tego krajobrazu może doprowadzić do zawrotu głowy i bezsprzecznie nie ma ono swojego odpowiednika w Polsce. Zresztą w całej Europie można znaleźć jedynie kilka podobnych. Mamy tu wszystko. Od przestronnych i urozmaiconych pod względem rzeźby Sudetów zachodnich, gdzie prym wiodą monumentalne Karkonosze, z jakże surowym zimowym klimatem; przez bardzo tajemnicze Sudety środkowe, poprzecinane wieloma dolinami, co wpływa na bardzo zróżnicowany charakter tych pasm. Gdzie łagodne Góry Sowie kontrastują z głęboko wciętymi zboczami Gór Kamiennych, a już kawałek dalej z krajobrazu wyrasta kolejny cud natury, w postaci jedynych w naszym kraju gór płytowych. Mam oczywiście na myśli Stołowe. I wreszcie rozległe połacie Sudetów wschodnich, z dominującymi Jesionikami i nie mniej imponującym Masywem Śnieżnika, oraz jednym z najbardziej dziewiczych pasm sudeckich- Górami Bialskimi. A wszystko to w otoczeniu przepięknych i wyjątkowych zabytków i to nie tylko z dziedziny architektury ale też górnictwa, które w Sudetach rozwijało się od czasów neolitu."

Tekst i zdjęcia z Blogu Medart
 

Komentarze

  1. Sudety są cudowne, zarówno do spacerów jak i zjazdów narciarskich. Kupiłem niedawno nową deskę na stronie https://www.snowshop.pl/ i chciałem ją sprawdzić na jakimś fajnym stoku i chyba Sudety jak dotąd najbardziej mi pasują

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cztery kąty....

Witam w roku 2020

Jesienny spektakl barw